Ön Başvuru Formu

Güncel Bilgiler

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu en temel tanımıyla kişinin hayallerini ve beklentilerini gerçekleştirmek için onu yönlendiren kişilere verilen genel addır. Yaşam koçluğu, kişinin bunaldığı yada kararsız kaldığı konulara ona yol gösterebilmeyi amaçlar. Bu amaca giderken, kişiye ufkunu genişletecek yeni bakış açıları da kazandırır. Kişinin aslında içinde saklı olan fakat farkında olmadığı temel güdülerini ortaya çıkartır.

Yaşam Koçunun Amacı Nedir?

Yaşam koçunun birçok farklı amacı vardır. Kendine bir yaşam koçu belirleyen kişi görüşmesine ilk gittiğinde, yaşam koçu ilk olarak kişinin isteklerini ve karakterini göz önünde bulundurmalı, buna göre de en uygun yöntemi belirlemelidir. Kişiyi iyice analiz eden yaşam koçu, öncelikle kişiye hatalarını ve doğrularını görmesine yardımcı olacak bir harita çizer. Devamında da bu haritayı takip eder.

Yaşam koçu, kişiyi asla yargılamaz ve kararlarına saygı duyar. Kişiye sadece karşısına çıkabilecek bir takım olasılıklardan bahseder. Bunu yaparken de son derece kibar davranmaya çalışır. Görüşmelerde kesinlikle sorumluluk almaz. Tavsiye verir ancak kararı kişiye bırakır. Yani aslında yaşam koçunun amacı, terapi değildir.

Kişiye yapması gerekenlerin bir listesini vermek yerine, ona yaptığı şeyleri en iyi şekilde yapmasını sağlayacak motivasyonu sağlar. Kişiye farklı sorular sorarak, onun düşünmesini hedefler. Görüşmeler resmi bir dilden ziyade, daha çok sohbet niteliğindedir. Bu nedenle danışanlar, kendilerini yaşam koçlarının yanında son derece rahat hissedebilirler.

Yaşam Koçu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kariyerinde farklı bir noktaya gelmek isteyen, farklı kişilerin ruh hallerini seslenebilmeyi isteyen, farklı insanlarla diyalog halinde olmaktan hoşlanan, kendisini bu alana göre yetenekli hisseden, 18 yaş üstünde olan ve buna benzer nitelikleri taşıyan herkes yaşam koçu olabilir.

Yaşam Koçunun Çalışma Alanları

Yaşam koçları, okullarda, hastanelerde, çeşitli sosyal kurumlarda, hapishanelerde çalışabilir.

Yaşam Koçluğu Nedir?

E-BÜLTENE ABONE OL
Kampanyalardan ilk siz haberdar olun!